Bushcraft bir grup bilgi ve beceri seti ve bilgi tabanına verilen genel tanımdır. Merkezinde doğa sevgisi içerir ve kişinin doğada çevresini tanımasına ve onun sayesinde hayatını idame ettirebilmesini sağlar. Kısaca doğada hayatı idame ettirebilme disiplinidir.

Ülkemizde yeni yeni tanınması, üzerinde çalışılmasına rağmen tam olarak dilimizde karşılığı olan bir kelime bulunamaması nedeni ile zaman zaman buschcraft, buscraft, bush craft, buschraft, bustcraft, bushcraf, bruhcraft, burscraft, bushcrat gibi yazım ve okuma hataları olmaktadır.

Bushcraft Tanımı

Bushcraft, vahşi doğada bulabileceğimiz doğal malzemelerin kullanılmasını açıklar. Ayrıca atalarımızın kullanmış olduğu becerileri de içerisinde barındırır. Bu becerilerin edinilmesi ile birey vahşi doğada değişen şartlara hızla uyum sağlayabilir ve doğaçlama yapma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olur.

Bushcraft becerileri, kişinin teknolojiye veya dışarıdan alabileceği yardımlara bağlı kalmadan doğada yaşamasını oldukça uygun hale getirebilmesini öğrenmesinde yardımcı olur.

Bushcraft, bir kişinin vahşi doğada hayatta kalmasını sağlayacak olan ateş yakabilme, barınak yapabilme, su temin edebilme, avcılık yapabilme, yön bulabilme gibi birçok beceri içerir. Kıssadan hisse bu disiplin sadece hayatta kalma demek olmayıp vahşi doğada başarılı olabilme sanatıdır.

”Bushcraft vahşi hayatta kalma becerileridir. Kısaca doğada hayatı idame ettirebilmek ve bunu yapmak için gerekli bilgi ve becerileri edinmektir.”

Bushcraft Malzemeleri Nelerdir?

Yeni başlayacaklar için olmazsa olmaz malzemeler; bıçak, balta, testere, ilkyardım seti, parakord / halat, su şişesi / matara, tarp, ateş başlatıcı, çanta, pusula, fener.

Bushcraft’a başlamak gerçekten çok kolay. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, artık önünüzde çok fazla kaynak olmasının yanı sıra ekipmanlar da çok kolay bulunabiliyor. Burada bir parantez açıp, iyi bir bushcrafter olmak için sahip olunması gereken yeteneklerden bahsetmek gerekiyor;

1- Ateş yakabilmek

Hızlı bir giriş yapıyoruz. Tabii ki araç-gereç kullanmadan ateş yakmaktan bahsediyoruz burada. Kendinizi bir anda sadece giysilerinizle vahşi doğada buldunuz, sigara içmediğiniz için üzerinizde çakmak veya kibrit de yok. Sadece etrafınızdaki taşlar ya da dallarla ateş yakabilmeniz gerekiyor. Bu o kadar kritik ki, tüm bushcraft’ın bunu bilmekle başladığını söyleyebiliriz. Doğadaki malzemelerin yanı sıra güneşi de kullanarak bir ateş başlatabileceğini zamanla öğreneceksiniz. İşin hassas noktalarından biri de farklı bir noktada ateşe ihtiyacınız olduğunda, zar zor yaktığınız ateşi yeniden başlatmakla uğraşmaktansa, bir öncekini söndürmeden taşıyabilmekten geçiyor.

2- Barınak hazırlayabilmek

Yağmurdan, kardan, sıcaktan, soğuktan korunmanın çok daha ötesinde size vereceği güven hissi sebebiyle önemlidir başınızı sokacabileceğiniz bir yer. Kısa sürede ve basit bir barınak hazırlamanın veya çadır kurmanın yanı sıra, kuracağınız alanı doğru tespit etmeniz de işin önemli bir kısmı. Zira geceyi soğuk bir alanda geçirmek istemezsiniz. Ayrıca konaklayacağınız yerin yakınında ateş yakacaksanız ve barınağınızı etraftaki ağaç kalıntılarıyla hazırlayacaksanız, ateşi barınaktan uzakta yakmanızda fayda var.

3- Yön bulabilmek

Ormanın ortasında kaldınız, öyle ki gökyüzünü dahi göremiyorsunuz. Yiyecek bir şeyler bulmanız gerekiyor, kamp kurduğunuz alanı bulmanız gerekiyor ya da dönmek istiyorsunuz. Böyle zamanlarda güneşin konumu, yıldızlar gibi yön tayin etmenizi sağlayacak şeyler hayat kurtarsa da tek yardımcınız bunlar değil. Kırık dallar, tekerlek izleri gibi küçük tüyolar da size yol gösterebilir.
4- Avlanabilmek

Alet kullanımı ve hayvanların izlerini takip edebilmek başlıca adımları arasında yer alır. Kullanacağınız aletlerin arasında ateşli silahların olamayacağını unutmayın. Yapabileceğiniz, en az malzemeli ve doğaya en az zarar verecek yöntem tuzak kurmak olacaktır. Bu şekilde doğaya zarar vermeden hayatta kalma amacıyla çıktığınız yolda, bu amaca en uygun şekilde hizmet edecek avlanma yöntemini seçmiş olursunuz. Ayrıca avınızı temizlemeyi ve doğru şekilde pişirmeyi de bilmeniz gerekecektir.

5- Balık tutabilmek

Proteinin böyle bir ortamda ne kadar hayati olduğunu anlatmamıza gerek yoktur. Balıklar, içerdikleri yüksek proteinin yanı sıra verdiği tokluk hissiyle de bushcrafterlar için altın değerinde olabilir. Vahşi doğada da günlük hayatta olduğu gibi dalyanla veya olta ile avlanırsınız. Elbette vaktiniz kısıtlı olduğu için, dalyan ile avlanmak daha verimli olacaktır. Eğer hiç balık tutma deneyiminiz yoksa önceden tecrübe etmek, yem hazırlamak, hatta misina takmak gibi temel adımları bilerek gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

6- Bıçak ve balta kullanabilmek

Hayati derecede önemli yeteneklerden birisidir. Hem kendinize zarar vermemeniz hem de efektif bir şekilde kullanabilmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yanınıza alacağınız baltanın bilinenlerden çok daha küçük ve hafif olması gerektiğidir. Ayrıca doğada geçireceğiniz süreye ve kullanım sıklığınıza bağlı olarak körelebilecek bu ekipmanları nasıl keskinleştireceğinizi, tamir edeceğinizi de bilmelisiniz.

7- Tahta oyabilmek

Bir üst maddede belirttiğimiz bıçak ve balta kullanımı için de önemli ve aynı zamanda eğlenceli yeteneklerden birisidir. Bushcraft dışında işinize yarayacaktır. Doğada ihtiyaç duyabileceğiniz kaşık, tabak yapımından, bıçak ve baltaların tutma kısmına kadar birçok aleti bu sayede yapabilirsiniz.

8- Düğüm atabilmek
Hayatının bir döneminde izcilik yapmış tüm insanlar bilir ki, iyi bir düğümcü doğada hayat kurtarır. Çadır yapımından, avlanmak için kurulacak tuzakların hazırlanmasına kadar birçok konuda ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca tırmanmanız gereken durumlarda da güvenliğiniz için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok galiba!

9- Yiyecek sebze/meyve bulabilmek 

Kritik yeteneklerden biri zira her zaman avlanamazsınız. Her an karşınıza çıkabilecek bitkilerden hangilerinin yenilip yenilmeyeceğini anlamak için de biraz tecrübe ve botanik bilgisi gerekiyor. Bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber; doğada karşınıza çıksa dahi her sebze veya meyve her mevsimde yenemez. İyi haber; yine de hiç ummayacağınız kadar bol alternatifleriniz olacak. Yenebilir yiyeceklerin yanı sıra hangilerinin zehirli olduğunu, zehirli olsa bile medikal amaçlarla kullanabileceğini de öğrenmeniz gerekecektir.

10- Su bulabilmek

3 günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar suyunuzun mutlaka olması gerekiyor. Beklenmedik herhangi bir durumla karşılaştığınızda en son şansa bırakacağınız şey su olmalıdır. Bunun için de kamp kurduğunuz yerlerin su kenarında olmasına dikkat edebilirsiniz ve böylece ekstra çaba harcamadan su ihtiyacınızı karşılarsınız. Ayrıca doğada bulduğunuz suyun mikrop içerebileceğini ve bilinen en basit yöntemle, yani kaynatarak temizleyebileceğinizi unutmayın.

Bushcraftın Popülerlik Kazanması

Terim, bir Avustralyalı savaş gazisi olan Les Hiddins ve Polonya asıllı Kanadalı Mors Kochanski tarafından popüler hale getirilmiştir. Terim daha sonra Ray Mears‘in televizyon programı ile İngilterede tanınırlık kazanmış ve internet çağının etkileri ile tüm ülkelere yayılmıştır.

Bushcraft Kelimesinin Kökenleri

Bushcraft kelimesi ilk olarak Avustralyalılar ve Güney Afrikalılar tarafından 1800’lü yıllarda kullanılmıştır. İlk yazılı kaydına da Ernest Favenc tarafından 1888 yılında yazılan “1788’den 1988’e Kadar Avustralya’nın Keşif Tarihi” isimli kitapta rastlanılmaktadır.

Kelimeyi oluşturan kısımlardan “Bush” Hollanda kolonilerinde ormanlık alanları tanımlamakta olan “bosch” kelimesinden gelmektedir.

Bushcraft, Hayatta Kalma, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bütün insanların doğa ile bir bağlantıları var. Ormanlık bir arazi gibi doğal bir ortamda bulunmak onun zenginliğini kavrayabilmemizi sağlar. Zaten doğanın zenginliğinin keyfini çıkarabilmek için yürüyüşe ve kamp yapmaya gideriz. Bushcraft becerileri edinmek, bu deneyimlerimizi daha ileriye götürmemizi sağlar ve kendimizi daha güvende hissetmemize yol açar.

Bushcraft ve Hayatta Kalma Farkı

Eğer ormanda kaybolursanız ya da vahşi doğada yaralanırsanız veya kendinizi başka bir hayatta kalma senaryosunun ortasında bulursanız hayatta kalma becerileri kişinin kurtulma yeteneklerini tanımlar.

Diğer yandan baktığımızda bu disiplin hayatta kalma becerilerini artırmak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

İkisi arasında benzerlikler bulunsa da, bushcraft gönüllü olarak yapılan hayatta kalma senaryolarını içerir yani kişi gerçek bir hayatta kalma, yaşamla ölüm arasındaki çizginin üzerinde bulunma durumunda değildir. Kişi bir hayatta kalma senaryosu için hazırlanıyordur.

Kıssadan hisse, bushcraft hayatta kalma senaryolarına hazırlanmak ve doğada huzur bulmaktır.

Bushcraft ve Kampçılık Farkı

Kampçılar aktivitelerini yapacakları lokasyonda ihtiyaç duyacaklar herşeyi çantalarında taşırlarken, bushcrafterlar doğada bulduklarını kullanmaya odaklanmışlardır.

Bushcraftı bilmenin getirdiği konfor kimse tarafından inkar edilemese de doğanın ortasında korunmasız olmak hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha fazla efor gerektirir.

Bushcraft ve Doğa Yürüyüşü Farkı

Yürüyüş, bilinen ya da tahmin edilen bir rota üzerinde belirli bir süre ya da mesafe boyunca seyahat etmektir. Bushcraft ise ormanda günlerce kalabilmektir. Doğa yürüyüşleri daha az / daha hafif ekipmanlar ile yapılırken bushcraft aktiviteleri için ise daha fazla / daha ağır ekipmanlar kullanmayı gerektirir.

Doğa yürüyüşü vücudunuzu engebeli araziler üzerinde taşımanızı gerektirirken, bushcraft ise kaybolmanzı gibi birşeylerin yolunda gitmediği durumlarda hayatınızı kurtarmanızı sağlayan bir disiplindir.

Bushcraft Becerileri

Bushcraft becerilerini öğrenmek, bir kişinin vahşi doğada zorlukların üstesinden gelmek için uyum sağlamasına ve doğaçlama yapmasına izin verir, bu da artan bir özgüven seviyesine yol açar.

Mükemmeleşene Kadar Alıştırma Yapın

Her bir becerisiyi öğrenmeniz ve mükemmelleşmeniz zaman alacaktır. Bir sonraki beceriye geçmeden önce önceki için mükemmelleşmeniz hem sizin hem de yanınızda bulunan kişilerin hayatını tehlikeye atmanızı engeller.

Sık Tekrar Yapın

Unutmadığınızdan ve paslanmadığınızdan emin olmak için çok iyi bildiğinizi ve uyguladığınızı düşündüğünüz becerilerinizi zaman zaman tekrarlayın. Bu tekrarları yapmak için vahşi doğada olmak zorunda da değilsiniz.

İnsanların Deneyimlerini Önemseyin

Elbetteki bushcrafta sizden ve bizden daha hakim, daha çok deneyim sahibi kişiler var. İnsanların paylaştıkları deneyimleri kulak ardı etmeyin, faydalanmaya çalışın. Unutmayın ki bilge kişiler diğerlerinin hatalarından öğrenir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Keşkek Doğa ve Kampçılığı’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve Instagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.