Kamp Çadırı Seçimi, kamp faaliyetinizi doğrudan etkileyebilecek temel ekipmanlarınızdandır.

Kamp Çadırı nedir diye soracak olursanız. Kamp çadırı sizi rüzgardan, yağışlardan ve diğer çevresel etkilerden koruyan bir katman görevi görmektedir. Dışarıdaki hava ile çadır içi arasında ekipmanlarınızın yaydığı ısı ve direk sizden gelen ısı nedeniyle bir miktar ısınma olacaktır. Ama çadır sizi ısıtmak için değil dış çevreden ayıran bir katman olarak üretilmektedir.

Kamp Çadırı Seçimi Yaparken, Şu satın alma sorularını kendinize sormalısınız.

 • Kamp Çadırını Hangi Mevsimde Kullanacağım?
 • Kamp Çadırını Nasıl Taşıyacağım?
 • Kamp Çadırını Kaç Kişi Kullanacağız?
 • Kamp Çadırını Hangi Tipte Almalıyım ?
 • Kamp Çadırında Hangi Ek Özelliklere İhtiyacım Var ?

Kamp Çadırını Hangi Mevsimde Kullanacağım?

Kamp çadırları, mevsim bazlı araştırıldığında 3 Mevsim – 4 Mevsim ve Expedition (Türkiyede 5 Mevsim Olarak geçiyor) seçeneklerini göreceksiniz. Mevsim seçeneklerindeki değişikliklere bakacak olursak;

3 Mevsim Kamp Çadırı

İlkbahar sonlarında, yaz ve sonbahar başları kullanımında tercih edilebilir.

Ortalama 2000 – 3000 mm ** civarı su geçirmezlik dayanımı ile Rüzgar dayanımları genellikle iyi değildir.

4 Mevsim Kamp Çadırı

İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında kullanımda tercih edilebilir. Extrem koşullarda istediğiniz konforu sağlamayacaktır. Taban dayanımı, Pol ve diğer yapıları sayesinde rüzgar ve kar yüklerine karşı daha dirençlidir. Genelde 8000mm*ye kadar su dayanımı ile üretilir.

5 Mevsim (Expedition) Kamp Çadırı

Yüksek irtifa, Zor extrem koşullar için tercih edilen tiptir.

Bizim fikrimize soracak olursanız, Türkiyede Expedition yani 5 Mevsim Kamp Çadırlarına gerek olmadığıdır. Türkiye de hava koşulları çok zorlu geçmiyor ve 4 mevsim çadırlar fazlasıyla yeterli oluyor.  Tabi dağcılıkla uğraşıyorsanız sürekli zirve görmek istiyorum diyorsanız, Expedition çadırlar hem motivasyon olarak hem de performans olarak sizi güvenli tutacaktır.

Sıcak ve Hafif serin dönemler (3 – 3+ Mevsim Kamp Çadırlar)
Serin ve Soğuk dönemler ( 4+ Mevsim Kamp Çadırlar)
Extrem koşullar, Yüksek irtifa (4 Mevsim ve Expedition Kamp Çadırları)
Kamp çadırı seçiminde ağırlık değeri taşıma şeklinize uygun ürünleri değerlendirmelisiniz.

Araç ile çadır alanınıza kadar gidiyorsanız ağırlık yerine konfor düşünebilirsiniz. Ama çanta ile çadır alanınıza gidecekseniz ağırlık önemli bir değer haline dönüşmektedir.

 • Araç İle (Ağırlık kısıtlaması yok)
 • Sırt Çantasında (Vücut yapınıza uygun ağırlıkta çadırlar)

Kamp Çadırını Kaç Kişi Kullanacaksın?

Kamp Çadırı Seçiminde, Kamp çadırınızı kaç kişi kullanacağınız da temel seçim değerlerindendir.
Kamp çadırında konfor sağlanması için kişi başı 2,5- 3 M2 alan yeterli olacaktır. Sizlere önerim eşyalar içinde 1 kişilik yer ayırıp kişi sayısı +1 hesabı yapabilirsiniz. Unutmayın! Kamp çadırı seçimi tamamen kişiye bağlıdır. Bir başkasının doğru seçimi sizin için yanlış bir tercih olabilir.

Kamp Çadırım Hangi Tipte Almalıyım?

Kamp çadırları tiplerine göre genel olarak 4 şekilde sunulmaktadır. Bunlar;

 • Üçgen Kamp Çadırları

Üçgen kamp çadırları, günümüzde yaygın olarak kullanılan çadırlardandır. İki pol ve tendeden oluşan bu çadırlar rüzgara karşı çok dayanıklı değildir. Rüzgarlı durumlarda devrilmesini ve ya havada uçmasını izleyebilirsiniz. Yazlık çadır olarak tercih edilebilir.

 • Dome (Kubbe) Kamp Çadırları

Dome (Kubbe) Kamp Çadırlarında, iki polün üst alanda birleşiminden oluşur. Yüksek yapıları ve giriş çıkış kapılarının rahatlığı yönünden tercih edilebilir. Rüzgara karşı dayanımları üçgen çadırlardan bir tık fazladır. Genellikle yaz ve bahar kampları için kullanıma uygundur.

 • Tünel Kamp Çadırları

Tünel Kamp Çadırları üçgen çadırların geliştirilmiş halidir. U Harfi biçimli polleri ile uzun bir görünüm meydana getirir. Geniş ve rahatlıklarından dolayı tercih edilebilir. Genellikle çift tenteden oluşan bu çadırlar rüzgara karşı dayanıklıdır. Extrem koşullar dışında kullanıma uygundur.

 • Geodezik Kamp Çadırları

Geodezik Kamp Çadırları, genellikle dağcıların tercih ettiği kamp çadırı tipidir.. Aerodinamik yapıları çok iyi olduğundan dolayı rüzgara oldukça dayanıklıdır. Kurulumları diğer tiplere göre zor olsada oldukça kullanışlıdır. Dağcılık, Kış Kampları, Ekstrem Kamplar için kullanıma uygundur.

Kamp Çadırında Hangi Ek Özelliklere İhtiyacım Var?

Kamp çadırı seçiminde, çadır performansını, konforunu arttırmak için geliştirilen eklentiler de dikkate alınmalıdır. Peki nedir bu ek özellikler diye soracak olursanız. Basitçe aktarayım.

 • Kamp Çadırı Bagaj Bölümü

Kamp Çadırınızın dışında tutmak istediğiniz ama çevreye güvenlik nedeniyle bırakamayacağınız malzemeler için tercih edilebilir. Bazı çadırlarda tek kapı bagajı varken bazı çadırlarda iki kapı bagajı bulunmaktadır. Bagajlı kamp çadırlarının bir başka değişkenide bagaj tipidir. Bazı kamp çadırlarında bagaj alanı küçük bir alan sağlıyorken, bazı kamp çadırlarında bu alan büyük bir alan sunmaktadır.

 • Kamp Çadırında Çadır İçi Muhafaza Cebi

Kamp çadırınızda, çadır içi malzeme düzeni için tercih edilebilir. Yanlarda ya da ön ve arka kısımlara yerleştirilen küçük ceplere, yere temas etmesini istemediğiniz malzemeler, anahtarlık, kafa feneri vb. kolay ulaşılması gereken malzemeler konulabilir.

 • Kamp Çadırı Çadır Katmanı

Kamp çadırınızın katmanlı olması, yani iç katman ile dış katmanın ayrı olması konforunuzu oldukça arttıracaktır. Kış mevsiminde dışarıda bulunan soğuk hava ile kamp çadırı içinde oluşan sıcak hava birbirini çekecektir. Soğuk hava ile sıcak havanın teması çadırınızda terleme yapacaktır. Bu terleme olayı bazen çadır içinde yağmur yağıyor hissine kadar varmaktadır. Eğer çadırınız çift katmanlı ise iç hava ile dış hava arasında bir boşluk oluşturacak ve direk temas olmayacaktır.

 • Kamp Çadırı Rengi

Kamp çadırı seçiminde renk genelde göz ardı edilir. Lakin düşünüldüğünden fazla önemi vardır. Kayıp olma durumunda arama ve kurtarma ekiplerinin sizi uzaklardan fark etmeleri için renkli çadırlar tercih edilmelidir. Ayrıca renkli çadırlar fotojenik olduğundan dolayı fotoğraf çekme hobinizi biraz daha motivasyonlu yaptırabilir.

 • Kamp Çadırında Çadır Polleri

Kamp çadırının  iskeleti olan poller, çadırın kullanım süresine ve konforuna doğrudan etkilidir. Piyasada genellikle Fiberglas ve Alüminyum poller sunulmaktadır. Fiberglass poller Alüminyum pollere göre daha hafiftir. Lakin rüzgar yükü, kar yükü vb. özelliklerde performansı daha düşüktür. Kullanacağınız mevsime göre değişecek olan bu seçim tamamen sizin ihtiyacınıza göre belirlenmelidir. Tavsiyem Alüminyum pollerden yana olacaktır.

 • Kamp Çadırında Çadır içi Havalandırma

Kamp çadırınızı soğuk havalarda kullandığınızda bu özelliğin değerini anlayacaksınız. Terleme dediğimiz problemi ortadan kaldırmak için havalandırma oldukça önemlidir.  Kamp Çadırı alırken havalandırma özelliklerini iyi analiz etmeli, kullanım sırasında ise çadırınızın gerginliğini doğru şekilde sağlamalısınız.

 • Kamp Çadırında Fermuar Kalitesi

Kamp çadırınızın kapısının bir anlamı olmasını istiyorsanız. Fermuar kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Fermuar yapısında oluşan bir aksaklık, içeriye soğuk havanın girişi, böcek vb. canlıların kamp çadırınızın içine girişini engelleyemeyecektir.

 • Kamp Çadırında Çadır Taban kalitesi

Kamp çadırınızın tabanı kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edin, kolay yırtılmadığından emin olun. Kamp Çadırınızın tabanı branda ve türevi malzemeler ile desteklenebilir.

 • Kamp Çadırında Dikiş Bantları

Kamp çadırınızda, bir diğer ek özellik ise çadır dikiş yerlerinin ekstra bir su geçirmez bant ile desteklenme durumudur. Bu eklenti 4+ Mevsimlik çadırlarda daha önemlidir. Su geçirmezlik özelliğini ciddi ölçüde arttırmaktadır.

 • Kamp Çadırı Kurulum Özelliği

Kamp çadırınızı seçerken kamp çadırınızı kurulma aşamalarını iyi analiz etmelisiniz. Pratik kurulum ve ihtiyacınızı tam olarak karşılayan çadırı seçmelisiniz. Bazı kamp faaliyetleriniz hareketli olabilir, Kolayca toparlanmak, vakit kaybetmeden yerleşmek istiyorsanız kolay kurulumlu bir çadır alabililrsiniz. Piyasada kamp çadırları için oldukça fazla kurulum seçeneği mevcuttur.

 • Kamp Çadırında Kar Eteği

Kamp çadırının içindeyken, kış koşullarında soğuk havadan daha az etkilenmeniz için kar eteği tercih edebilirsiniz. Kar eteği Türkiye hava şartlarında çok ta önemli değildir. Yine Extrem koşulları zorlayanlar için gerekli olabileceği alanlar doğabilir, normal koşullarda ise çamurdan başka bir getirisi olmayacaktır.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Keşkek Doğa ve Kampçılığı’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve Instagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.