Temmuz 23, 2021

Japonya Gezisi

Tokyo, “Doğunun Başkenti” veya resmî adıyla Tokyo Metropolü, Japonya’nın başkenti ve prefektörlüklerinden biridir. Yüzölçümü 600 km² olup, 37 milyon nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir.

Honşu’nun orta kesiminde, Büyük Okyanus’un bir girintisi olan Tokyo Körfezi’nin kıyısında, Sumida Nehri’nin ağzında yer alır. Tokyo Körfezi kıyısında liman şehri Tokyo, Edo (haliç kapısı) adı ile tanınmıştı. Edo Kalesi 12. yüzyılda güçlü samuray klanı Edo ailesinin yurdu olarak Japon tarihinde meydana çıktı. 1603’te Tokugawa Şogunluğu kurucusu Tokugawa Ieyasu, Edo’yu şogun yönetiminin başkenti yaptı. Şogunluk rejimi altında Edo, Japonya’nın kültürel ve ekonomik, politik alanında merkezine gelişti.

868’de Şogun yönetimine son veren İmparator Meiji, 3 Eylül 1868 tarihli Edo’yu adlandırarak Tokyo yapmasına dair imparator fermanı ile Kyoto’dan Edo kalesindeki eski şogun sarayına göç edip, eski başkent Kyoto’dan doğuda başkent olduğundan dolayı şehrin adı Tokyo’ya değişti. Tokyo, 12 Eylül 1923’teki depremden büyük zarar gördü.

Depremden sonra şehir yeniden inşa edildi ve bu dönemde çevresinde banliyöler teşekkül etmeye başladı. 20 yıl sonra II. Dünya Savaşı’nda ABD uçakları tarafından ciddi bombardıman edilerek tekrar yıkıldı. Tokyo 1950’lerden sonra ülke ekonomisine paralel bir gelişme göstererek hızla büyüdü ve bugünkü seviyesine ulaştı.

Japonya’da ülke içi ulaşım için en kolay yöntem raylı sistem. Tren, metro, hızlı tren (Shinkansen)… Kolay ama ucuz değil hatta ülkede bize göre hiçbir şey ucuz değil buna hazır olun. Sadece turistler için 7-14-21 günlük seçenekli JR PASS bilet var şehir içi ve şehirler arası birçok hat üzerinde geçerli. Türkiye ofisinden internet aracılığı ile alıp gittiğinizde havaalanında aktif edebiliyorsunuz.

Büyük tren istasyonlarında gitmek istediğiniz rotayı girdiğinizde size yol yardımını çıktı şeklinde veren otomat cihazları var, oldukça pratik. Bilet otomatlarında da İngilizce seçenek mevcut. Çok karışık gibi görünse de kolay çözülüyor, olmadı yardım isteyerek hiç yanlış trene binmemeyi başarabiliyorsunuz.

Asakusa: En turistiken kalabalık semtlerden biri. 628 yılında inşa edilen Budist Sensoji Tapınağı burada.

Shibuya: Tokyo’da geçen filmlerden aşina olduğumuz neon tabelalı meşhur semt. Bu bölgenin akşamını mutlaka yaşayın ki ışıltılı Tokyo sizi içine çekiversin. Her gün işe giden sahibini tren istasyonunda bekleyen köpek vardı ya hani filmini izlediğimiz, işte o istasyon Shibuya Tren İstasyonu ve köpek Hachiko’nun burada bir heykeli var. Shibuya’nın dört bir yanındaki sokaklarında onlarca restoran, mağaza bulmak mümkün. Yine bu bölgedeki, İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e ithafen 1926 yılında yapılan Şinto Meiji Tapınağı ve bağışlarla oluşturulan ormanıyla şehrin içinde bambaşka bir dünyaya adım attırıyor insanı adeta.

Harajuku: Çılgın kostüm mağazaları ve marjinal insanlarla dolu, anime karakterlerinin sokakta dolaştığı ilginç bir semt Harajuku. Japonya’da gördüğüm tek homeless (Evsiz) buradaydı ve sanırım kendi seçimiydi. Omotesando Caddesi ve aradığınız aramadığınız her şeyi bulabileceğiniz Takeshita Sokağı bu bölgede. Sakura zamanı gelirseniz mutlaka görmeniz gereken Yoyogi Park da yakınlarda.

Akihabara: Elektronik mağazaların en bol olduğu yer, ki ben yurt dışından elektronik almayı tercih etmiyorum, garantisi, değişimi falan olmadığından sorun olabiliyor ama saatlerce gezebileceğiniz kadar çok mağaza var bilginize. Ayrıca Japonya’ya gelmişken origami sanatını yakından göreyim derseniz yine buralarda bulunan sanat merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.
Ginza: Tokyo’nun kelime anlamı doğudaki başkent, Ginza’nın kelime anlamı ise bence dünyadaki  alışveriş başkenti! Ultra lüks mağazaların olduğu, Japon kadınlarının abartısız ama şık giyimleri ve kışın ortasında olmamıza rağmen ayaklarında babet ayakkabılarıyla sakin sakin salındıkları semt. Japonlar her şeyde olduğu gibi kılık kıyafette de oldukça mütevazi. Burada uzun vakit geçirip gözlemlediğim kadarıyla bağıra bağıra “ben markayım” diyen monogramlı ürünleri tercih etmiyorlar.

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son video