Birçok farklı kamp çadırı vardır, ancak jeodezik çadırlar son zamanlarda popüler hale geldi ve kamp ve dağcılık faaliyetlerinde bulunanların aşırı derecede ilgisini çekmeye başladı. Jeodezik çadırları sizlerle beraber inceleyelim ve nerede kullanabileceğinizi ve diğer türlerle nasıl karşılaştırıldığını görelim.

Jeodezik kubbe yapısından ilham alınarak, üçgenler, beşgenler veya altıgenler oluşturan çapraz kutuplar kullanılarak jeodezik çadır tasarımı oluşturulmuştur. Bu şekillerin daha yüksek mukavemet kapasitesine sahip oldukları bilindiğinden, bu tasarım yapılmıştır. Jeodezik çadırlar şiddetli rüzgarlara, karlara ve hatta aşırı yağmurlara dayanabilir.

Jeodezik çadırlar, çeşitli jeodezik tasarımlarla birçok farklı boyutta mevcuttur. Kesinlikle benzersiz çadırlardır ve çeşitli fiyatlara sahiptirler.

Jeodezik ne anlama geliyor?

Sadece düşünün, jeodezik kubbe çoklu üçgenlerden oluşur. Üçgenler en güçlü şekildir, basınç veya ağırlık uygulandığında çökmezler. Bir kareyle karşılaştırın, çünkü bir kareye ağırlık / basınç uyguladığınızda ezilir.

Temel olarak, tanım gereği, yuvarlak veya küresel bir şekildeki iki nokta arasındaki en kısa çizgi anlamına gelir. Jeodezik kubbe kullanılarak birçok farklı fikir yaratılır. Bunun nedeni, insanoğlunun bildiği en güçlü yapılardan biri olduğu bilinmektedir.

Jeodezik Çadır Tasarımı

Jeodezik çadır tasarımı temelde bir çadırın içine inşa edilen jeodezik bir kubbedir. Bir kubbe çadırına benzer, ancak daha güçlü ve daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Şekli biraz daha farklı bırakarak, daha birçok kutup oluşturulur. Kutuplar çoklu üçgenler, beşgenler veya altıgenler oluşturur ve bu yüzden bu kadar güçlüdür. Daha önce de belirtildiğimiz gibi, “üçgenler en güçlü şekildir.”.

Yarı jeodezik çadır nedir?

Yarı jeodezik çadırlar aynı çadır ailesindendir. Daha hafif hale getirilmiş ve daha az kutup yapısına sahip jeodezik bir çadırdır.

Jeodezik Çadırların Avantajları

  • Jeodezik kutup tasarımı nedeniyle şiddetli rüzgarlara karşı güçlüdür.
  • Dağcılık ve yoğun hava kampları için mükemmel tasarıma sahiptir.
  • Sert hava koşulları ile, hatta karla başa çıkabilir.
  • Çadır daha uzun ömürlü olduğu için zaman içinde para tasarrufu sağlar.
  • Kubbe şekli bol miktarda iç alan sağlar.

Jeodezik Çadırların Dezavantajları

  • Çoğu jeodezik tasarımdaki bulunan çadır çok pahalıdır.
  • Jeodezik çadırların ekstra kutuplar nedeniyle ağır olduğu bilinmektedir.
  • Ekstra kutuplarla kurulum yapmak daha fazla zaman alır.
  • Jeodezik çadırları satın alırken daha az seçenek bulunur.

Jeodezik Çadırın Arkasında Yatan Tarih

Backpacker 33 adlı dergini 1979 yılında yayınladığı bir makalede ilk jeodezik kubbe yapısının 1948’te “Bucky Fuller” tarafından patentlendiğini, Fuller’ın bir mimar olduğunu belirtiliyor. O zamandan beri 70 yıllık araştırma ve geliştirme çalışmaları var. Bunun prensipleri basittir: yuvarlak bir çadır, sınırlı köşe kullanımları nedeniyle alanı en iyi şekilde kullanır, birbirine geçen kutuplar, stresin tek bir eklem yerine tüm yapıya dağılmasına yardımcı olur ve bu yuvarlak ve keskin açıları olan çadır, mümkün olan her şeyden daha iyi aerodinamik sağlar, böylece en yüksek rüzgar ve ağırlık direncine sahip olur.

Sonuç

Şimdiye kadar jeodezik çadır nedir sorusuna cevap verebilmelecek kadar sizinle bilgi paylaştık. Bu çadırlar en güçlü, en sert ve en olumsuz hava koşulları için tasarlanmışlardır. Dağcılık yapılıyorsa, olası rüzgarlar nedeniyle jeodezik bir çadırı seçmek iyi bir fikirdir. Kış kampı yapılıyorsa, jeodezik bir çadır daha ağır kar yüklerini kaldırabilir. Devam edebiliriz, jeodezik çadırların yapıları hepsinden daha güçlüdür. Eğer bir maceracıysanız ve uzun ömürlü dayanıklı bir çadır arıyorsanız, jeodezik bir çadırda yatırım yapın.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Keşkek Doğa ve Kampçılığı’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve Instagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.