Açıkça işaretlenmiş yollarda olsanız bile, dışarıda gezinmek, kaybolmaktan kaçınmak için hemen hemen bir gerekliliktir; Hepimizin dikkatinin dağılması ve yanlış yola düşmek için net bir rotada yürüme / bisiklete binme / koşma hakkında hikayeleri var. Dayak yolunun ötesine geçmek, navigasyonu bilmenizi gerektirir ve GPS tabanlı cihazların basitliğine rağmen, hiçbir şey pusula ve haritayla gezinmeyi bilmekten daha iyi olamaz. Burada iyi harita ve pusula becerilerinin temellerini ele almak istiyorum, örneğin:

 • Pusulayı ve haritayı yönlendirmek
 • Azimut (ve kerteriz) kullanma
 • Seyahat yönünüzü bulma
 • İlerleme hızı
 • Konumunuzu belirleme

Harita ve pusula kullanmanın en önemli kısmı onları kullanmaktır – teoriyi öğrenmenin ve uygulamamanın hiçbir anlamı yoktur. Bölgenizin bir pusulasını ve bir topo haritasını alın, böylece bu yazı boyunca ilerledikçe pratik yapabilirsiniz, aslında dışarıdayken size daha fazla güven verecektir.

Navigasyon nedir?

Bunu tanımlamanın en iyi yolu, tam anlamıyla bir sözlüğe başvurmaktır – Oxford Dictionary’den:

Navigasyon – Kişinin konumunu doğru bir şekilde belirleme ve bir rotayı planlama ve takip etme süreci veya etkinliği.

Gezinmek, nereye gittiğinizi bilerek nerede olduğunuzu bilmek (yani kaybolmamak) anlamına gelir. Tanımın iki bölümden oluşması tesadüf değildir ve ikisini de ayrı ayrı inceleyeceğiz, ancak önce birkaç önemli aracı tanımlamamız gerekecek.

Rulmanlar

Rulmanlar genellikle azimutlarla karıştırılır (aşağıya bakınız). Rulmanlar her zaman bir çeyrek daire içinde kullanılır ve asla 90 ° ‘den büyük değildir. Bir kerteriz, kuzey / güney referansı, doğu veya batı çizgisinden açı ve

doğu / batı referansı, yani: K20 ° E. Bu örnek, doğu çizgisinin 20 derece kuzeyindeki kuzey-doğu çeyreğinde. Bu aldatıcı bir sorundur, ancak yön her zaman kuzey-güney çizgisi ile doğu-batı çizgisi arasındaki ilişkidir.

Azimutlar

Azimutlar, kuzey / güney çizgisi arasındaki açı ve sizinle gittiğiniz nesne / konum arasındaki hayali bir çizgidir. Azimutlar hakkında anlaşılması gereken önemli şey, azimutların açılarla ölçülmesidir. Bu açılar her zaman 0 ° ile 359 (.999…) ° arasında saat yönünde ölçülür.

Rulman ve Azimut

Kafa karışıklığına ek olarak, azimutlar genellikle yatak olarak adlandırılır (ben de hatayı yaparım!) Ve çoğu zaman “bir yatak alırken” aslında bir azimut alıyoruz. Daha basit hale getirmek için, sağımızda basit bir grafik kullanarak ikisinin de nasıl davrandığını görelim >>

AB Hattı

Azimut: 300 °, yön: K30 ° B (B’nin 30 ° kuzeyinde)

BA hattı

Yanca: 210 °, yön: S30 ° E

DC Hattı

Azimut: 45 °, yön: N45 ° E

Hat EF

Azimut: 170 °, yön: S80 ° E

Sanırım şimdiye kadar anlıyorsun. Görsel olarak bakıldığında, açılar, kadranlar ve referans noktaları hakkındaki rastgele kelimelerden çok daha anlamlıdır.

Çeşitli Kuzeyler

Bununla ilgili tam bir gönderi yazdım, bu yüzden ilerlemeden önce burada yakalandığınızdan emin olun .

Pusula ve haritayla gezinin

Bir pusula ve haritayla seyrederken, pusulanın kuzeyi gösterme yeteneğini kullanırız ve haritadaki belirli özellikleri ve nesneleri “tespit etme” yeteneği ile bir azimut sunarız. Bunları birlikte etkili bir şekilde kullanmak için haritamızın kuzeye doğru yönlendirilmesi için doğru şekilde hizalandıklarından emin olmalıyız.

Bir haritayı yönlendirmek

Bir haritayı kuzeyi gösterecek şekilde yönlendirmenin sorunu, gerçekte 3 kuzeye sahip olmamızdır: manyetik (gerçek) kuzey, coğrafi kuzey ve ızgara kuzey. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bununla ilgili yazıyı okuduğunuzdan emin olun . Kuzeyler arasındaki distorsiyona eğim denir ve bunu telafi etmek için düzeltilebilir. Öyleyse haritanızı nasıl doğru bir şekilde yönlendiriyorsunuz?

 1. Haritanızdaki eğimi kontrol edin (ölçeğin yanında göstergenin altında olmalıdır), gerekli düzeltmenin ne olduğunu anladığınızdan emin olun (doğu mu yoksa batı düzeltmesi mi ve ne kadar), eğer doğu düzeltmesi ise siz dereceleri eklemeniz gerekir ve bu bir batı düzeltmesi ise çıkarmanız gerekir.
 2. Pusulanızı elinize yerleştirin, ancak yakınlarda metalik / manyetik nesneler (saat, çakı vb.) Olmadığından ve demiryolu yollarından veya diğer büyük metal nesnelerden uzakta olduğunuzdan emin olun.
 3. Azimut kadranı (pusula parçaları görmek döndürün burada yönlendirme ok kadar) ok DOT ile uyumludur.
 4. Sapma düzeltmesi (+/- derece) için azimut kadranını döndürün.
 5. Tüm pusulayı (pusulayı tutuyorsanız kendinizle birlikte) iğne yönlendirme okuna “oturana” kadar döndürün.
 6. Pusulayı haritaya yerleştirin ve yönlendirme çizgileri harita ızgarasına hizalanana kadar haritayı döndürün.

KUZEY NOKTASI: N ve S Merkezindeki gerçek kuzey, gerçek kuzey şebekesinin 0º 42′ doğusudur.
Manyetik kuzey tahmini olarak 2º 25′ te dir, ve 2º 23′ batı kuzey sistemindedir. (Temmuz 2011) tarihinde
son incelemeye göre. Yıllık değişim yaklaşık olarak 11′ doğudur.
(MANYETİK DATA BRITANYA JEOLOJİK) çalışması tarafından elde edilmiştir.

Yön bulmak için azimut kullanma

Azimutun ne olduğunu anlattık, ama onu nasıl kullanacağız? Azimut, kuzey taban çizgisi ile konumunuz ile açık bir nesne (bir tepe veya eyer) arasında hayali bir çizgi arasında oluşturulan açıdır. Yani bir azimut almak için harita ve pusulayı birlikte kullanmamız gerekir. İşte bazı adım adım talimatlar:

Takip edilecek bir azimut bulmak

Buradaki fikir, haritadan bir azimut almaktır, böylece kolayca tanımlanmış bir ara noktaya yürürken onu takip edebiliriz.

 1. Haritayı düz bir yüzeye yerleştirin (metalik olmayan!)
 2. Haritada rotanızın bir sonraki noktasını bulun (bir tepe, bir sele, net bir yapı vb.)
 3. Pusulayı haritanın üzerine yerleştirin, böylece taban plakasının bir köşesi mevcut konumunuzdadır
 4. Pusula taban plakasını, NOKTA oku hedefinize (yol noktası) işaret edecek şekilde döndürün
 5. İndeks çizgisi ile işaretlenen açıyı okuyun – bu ızgara kuzey azimutu
 6. Sapma için düzeltin (doğru dereceleri ekleyin / çıkarın)

Azimutunuzu takip etmek

Azimutunuzu bulduktan sonra, açıyı takip etmeniz gerekecektir. En iyi yol, gerçek hayatta, azimutu elde etmek için haritada saptadığınız nesneyi bulmak ve ona doğru ilerlemektir.

 1. Pusulayı elinize düz bir şekilde (ve tüm metallerden uzağa) yerleştirin, böylece yaklaşık 45 ° aşağı açıyla bakabilirsiniz.
 2. İğnenin yönlendirme okuna takıldığından emin olun
 3. Başınızı sabit tutun ve doğru olanı bulduğunuzdan emin olana kadar gözlerinizi pusuladan nesneye kaydırın.
 4. Pusulayı uzaklaştırın ve yürümeye başlayın (veya başka herhangi bir hareket yöntemi kullanın)

Azimutu takip etmek için kontrol noktaları ve diğer yöntemler

Bazen sınırlı görüş mesafesi, yoldaki engeller veya çok uzaklara gidiyorsanız azimutunuzu takip etmek zor olacaktır. Buna yardımcı olmak için, kontrol noktaları seçmek faydalıdır . Kontrol noktaları, yolculuğu fark edilmesi kolay bacaklara ayırmak için kullanılır; kolayca bulabilmek için her 1 km’de bir kontrol noktası hedefleyin.

Yolunuzda su kütlesi, yoğun bitki örtüsü veya uçurum gibi bir engel varsa, haritanıza geri dönün ve etrafında 90 ° değişiklikleri kullanan bir rota planlayın :

 • Engelinize ulaşana kadar azimutunuzda kalın
 • 90 ° döndürün (pusulanızı kullanarak) ve engelin etrafından dolaşmak için belirli bir mesafeyi yürüyün (C noktası)
 • Orijinal azimutunuza doğru tekrar 90 ° döndürün (D noktası)
 • Engelin uzunluğunu örtün ve tekrar 90 ° döndürün (E noktası)
 • Orijinal azimutunuza geri dönene kadar engelin etrafından geçmek için daha önce katettiğiniz aynı mesafeyi geri yürüyün.
 • Orijinal DOT’nuza devam etmek için 90 ° daha dönün (F noktası)

      Azimut hattı bir göl tarafından engellendi                                     Göl çevresinde kontrol noktaları oluşturmak

Görüşün zayıf olduğu durumlarda spiral arama yöntemini kullanabilirsiniz, böylece koşullar çok uzağı göremeyeceğiniz anlamına geldiğinde hedef konumunuzu kaçırmazsınız: 90 ° ‘lik bir spiral içinde yürüyün, böylece görüş koşullarınıza bağlı olarak kapsanan mesafeyi her artırdığınızda ( resme bakın): Görünürlüğünüzün kenarında bir nesne seçerek başlayın. Bu yere giderken yürüyün, böylece mesafenin ne kadar uzak olduğunu bilirsiniz, 90 ° dönün ve bu mesafenin iki katı kadar yürüyün, tekrar dönün ve mesafenin üç katı yürüyün, vb. Bu yöntemi kullanarak, kapladığınız tüm alanı görebilir ve hedefinizi kaçırmayacaksınız.

Başarılı bir şekilde gezinmek için , özellikle yolunuzda düzeltmeler yaparken, kat ettiğiniz mesafeleri bilmeye giderken hızınızı bilmeniz gerekecektir .

İlerleme hızı

Bir harita veya pusula gerektirmese de, önceden kendiniz hakkında bilgi edinmenize rağmen, navigasyon sırasında ilerleme hızı çok önemli bir araçtır. Hızınızı bilmek, kat edilen mesafeyi doğru değerlendirmenize ve yürüyüşünüzün geri kalanını tahmin etmenize yardımcı olacaktır. İki ana yöntem vardır:

Ortalama sürat

Düzenli yürürken, mesafeyi ne kadar hızlı kat ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Ortalama bir kişi saatte 4 km yol alır, ancak bu hiçbir zorluk olmayan bir hıza dayanır. Açık bir yolda saatte 6,5 km veya daha zorlu parkurlarda saatte 4-5 km ve alçalırken (kötü dizler veya kötü bir kullanıcıyla iyi dizler) saatte 3 km gidebilirim, bu nedenle ortalama hızınızı öğrenmek pratik gerektirir. Sadece dolaşmaya başlayın ve mesafeyi bildiğiniz rotaları bulun ve ölçmeye başlayın. O rotada ne kadar çok yürür ve zamanınızı ölçerseniz, ortalama hızınız o kadar doğru olur.

Daha sert parkurlarda veya kötü hava koşullarında ortalama hızı hesaplarken kolayca% 50 veya hatta% 40 hızda gidebilirsiniz (inişlerde benim gibi), nasıl tepki verdiğinizi ve nerede sınırlı olduğunuzu bilmek de yardımcı olacaktır.

Kadans sayma

Bu uygulamaya sahip olmak mükemmel ve dünyanın dört bir yanındaki ordular tarafından mükemmelleştirildi. Kadans (veya tempo) saymayı iyi kullanmak için 100 metrede kaç çift adım attığınızı öğrenmeniz gerekir. Ortalama boydaki bir adam 100 metrede yaklaşık 65 basamağa sahip olacak, Alexander Tekniğine göre yürürken 90 (!) Adım var; Kadansınızı öğrenmek için 100 metrelik bir alan bulmanız ve birkaç kez (normalde) yürümeniz gerekecektir.

100 metrelik bir esnemede attığınız adımların sayısını öğrendikten sonra, onu kilometrelerce genişletmek isteyeceksiniz ve bunun en iyi yolu basit bir hız sayacıdır: her 100 metrede bir “işaretlenebilen” boncuklu bir ip bir kilometre (10 boncuk) ve daha fazlasını biriktirmek için. Bu şekilde yalnızca 100 metreye kadar adımı sayarsınız ve ardından boncuğa hafifçe vurduğunuzda yeniden başlarsınız.

Bu yöntem pratik gerektirir ama bir süre sonra ikinci doğa haline gelir, bu da onu kullanmanız gerektiği anlamına gelir! Şahsen adım sayımı ihmal ettim ve yeni yapılan hız sayacımla (resimde) onu düzenli olarak kullanmaya devam etmeyi planlıyorum.

İpucu: Yalnızca 9 adım saydığım için (10 metre için), hız boncuklarımın 10 km’ye ulaşmasına izin veren 3 bölümü var. İlk bölüm 100 metreye ulaşmaktır (9 adımda bir boncuk), bir kez yapıldığında, sonraki bölümdeki bir boncuk 10 tanesi hareket ettirilene kadar (1 km) hareket ettirilir ve sonraki bölüm 10 km’yi işaretlemek için bu şekilde devam eder. Genellikle yürüdüğümde 2 saat yürüdüğümde ve 15 dakika ara verdiğimde 2 saatte 10 km gitmeye çalışıyorum.

Konumunuzu belirleme

Bulunduğunuz yeri belirlemek, muhtemelen bilmediğimiz bir yerde dışarıda olduğumuzda en önemli şeydir. ” Haritayı bükme ” ve çevremizi yanlış zihinsel haritalara zorlama eğilimimiz, dışarıda kaybolmamızın ana nedenidir. Bir haritanız ve pusulanız varsa, konumunuzu bulmanın birkaç basit yolu vardır :

Geri azimut

Kolayca tanınabilir bir özellik gördüğünüz bir yerdeyseniz (bundan% 100 emin olmalısınız), konumunuzu bir arka azimut (kuzey / güney arasındaki açı ile hedef nesnenizden size olan hayali çizgi arasındaki açı) kullanarak bulabilirsiniz. ):

 1. Favori nesnenizi bulun
 2. Pusulayı, DOT oku nesneyi gösterecek şekilde ayarlayın
 3. İğneyi yönlendirme okuna yerleştirin
 4. İndeksleme satırı tarafından ayarlanan azimutu okuyun
 5. Sapmayı düzeltin (manyetik kuzeyden kuzeye doğru)
 6. Haritada nesneyi bulun
 7. Haritayı yönlendirin
 8. Arka azimutu hesaplayın
  • Azimut 180 ° ‘den büyükse (215 ° gibi), arka azimutunuzu bulmak için ondan 180 ° (215 ° -180 ° = 35 °) çıkarın
  • Azimut 180 ° ‘den az ise (68 ° gibi), arka azimutu bulmak için ona 180 ° ekleyin (68 ° + 180 ° = 248 °)
 9. Seçtiğiniz nesnenin arka köşelerinden birini yerleştirin
 10. Arka azimutu indeksleme satırında olacak şekilde ayarlayın
 11. Pusulayı, iğne indeksleme okuna gelene kadar döndürün
 12. Taban plakasının cetveli sizi yol üzerindeki konumunuza götürecektir
Nesnenizi bulun - A noktası patikadan görülebilir
Nesnenizi bulun – A noktası patikadan görülebilir
Nesneden bir azimut alın ve haritaya güvenin
Nesneden bir azimut alın ve haritaya güvenin
Bulunan konum: azimut hattı ve yolun buluşma noktası
Bulunan Konum: azimut hattı ve yolun buluşma noktası

Nirengi

Nirengi, arka azimutun gelişmiş versiyonudur, çünkü daha doğrudur ve konumunuza daha kesin bir nokta atışı vaat eder. İşlem basittir ve arka azimuta sadece biraz daha ekler:

 1. Etrafta 3 (veya daha fazla) nesne bulun, bu sefer% 95 kesinlik yeterlidir ve her birinden bir geri azimut alın.
 2. Harita üzerinde işaretlerken, taban plakası cetveli boyunca kurşun kalemle bir çizgi çizin.
 3. Konumunuz, üç (veya daha fazla) hattın buluşma noktasıdır.

Eğim yönü

Konumunuzu bulmanın başka bir yolu, çevrenizdeki eğimleri okumak ve konumunuzu belirlemek için bunları kullanmaktır. Bunu yapmak için, nerede olduğunuzu kabaca (ızgara kare) bilmeniz gerekir.

 1. Bulunduğunuz yere yakın bir eğim bulun.
 2. Eğime bakacak şekilde durun, böylece ızgara çizgilerine 90 ° olacaksınız (burada hayal gücünüzü kullanmanız gerekecek).
 3. Eğimin azimutunu alın.
 4. Izgara karenizde bu eğimle eşleşen bir eğim bulun.
 5. Emin değilseniz, iki kez kontrol etmek için başka bir yön seçin.
Nesnenizi bulun - A noktası patikadan görülebilir
Eğime dik bakıp 41’lik bir azimut elde etmek
Nesnenizi bulun - A noktası patikadan görülebilir
41’de başka bir eğim bulmak
Nesnenizi bulun - A noktası patikadan görülebilir
Azimut 39 olarak düzeltildi

Gezinme araçları

Bir pusula ve haritayla gezinirken, bu ikisine sahip olmak kesinlikle bir zorunluluktur; ancak bir avuç başka şey gezinmenize yardımcı olacaktır:

 • Harita kapağı – kilitli bir çanta kadar basit (ve ucuz) olabilir, ancak bir harita kapağı kötü havalarda harita okumayı çok daha kolay hale getirir.
 • Pusulanız için dize – pusulayı kaybetmemeniz için ve harita üzerinde bir rota çizerken çok daha uzun bir cetvel olarak takmanız yararlıdır.
 • Kurşun kalem – bir rotayı önceden ayarlamayı planlıyorsanız, sapmalar da dahil olmak üzere kalemi işaretlemek için kullanın ve azimutu yazın, böylece rotayı her değiştirdiğinizde veya mola verdiğinizde yeniden hesaplamanız gerekmez.

Sarmak

Bir pusula ile gezinmeyi ve haritayı öğrenirken, navigasyon süreci büyük ve göz korkutucu görünür, ancak bu sadece bir uygulama meselesidir. Zaten bildiğiniz ve mümkün olduğunca pratik yaptığınız parkurlarda küçük başlamak en iyisidir; Bölgenizin haritasını ve pusulayı alın ve azimutlar elde etmek ve konumunuzu tam olarak belirlemek için çalışın. Hızınızı öğrenmek ve yerel olarak bir azimutu takip etmek için çalışın, böylece geri ülkedeki alışılmışın dışında olduğunuzda, konumunuzu ve varış noktanızı bulmak için ikinci bir doğa olarak gelecektir.

Navigasyonunuzun keyfini çıkarın ama bunu güvenle yapın, sadece bu kılavuzu alıp yola çıkmayın.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Keşkek Doğa ve Kampçılığı’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve Instagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.