Pusulayla gezinmek , bugün dışarıda yolumuzu bulmanın en temel yoludur, ancak bazen şansımız yaver gider veya bir hata yapar ve pusulasız kalırız. Onu evde unutmuş, yolda kaybetmiş ya da bozuk olduğunu öğrenmiş olabiliriz ve her zaman yedek bir pusulanız olması gerektiği gerçeğine rağmen, kendinizi pusulasız buldunuz. Peki ne yapabilirsin?

Pusulasız gezinmek, modern pusulaların ortaya çıkmasından önce (eskileri büyük ve ağırdı) açıkçası çok pratik bir beceriydi ve pusulasız gezinme konusunda bazı temel beceriler için atalarımıza geri dönebiliriz. Bu yüzden daha fazla uzatmadan, bu büyülü ve eski becerileri keşfedelim.

Güneş

En basit gerçeklerden dolayı, güneş muhtemelen pusulasız gezinmek için kullanılan en yaygın araçtır: Güneş her zaman doğudan doğar, gün ortasında zirve yaptığı yerden güneye hareket eder ve batıda batar, her zaman (en azından Dünya’da) Bu yinelenen sıra, kursu yön bulmak için kullanmamıza olanak tanır ve her zaman mevcuttur. Gerçek güneş ışığına ihtiyacınız olduğuna dair yaygın inanışa rağmen, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey gün ışığıdır, çünkü bu her zaman bir gölge oluşturur – ki bu aslında ihtiyacımız olan araçtır.

Güneşi (veya gölgeyi) kullanmak için önce gölgenin kuzey yarımkürede güney yarımkürede farklı davrandığını anlamamız gerekir. Tüm örnekler kuzey yarım küre için olacaktır (parantez içinde güney versiyonu ile).

Çubuk yöntemi – bir güneş saati oluşturmak, doğu-batı çizgisini bulmanın bir yolu olabilir: nispeten düz bir zemin parçasına düz bir çubuk koyun ve etrafında bir daire çizin. Güneş sopayla bir gölge oluşturacak – sopa ile daire arasındaki temas noktasını işaretleyin. Gidip 10-20 dakika bir şeyler yapın (yiyin, dinlenin, su alın, yeniden paketleyin) ve sonra çubuğa geri dönün. Gölge ve daire arasındaki yeni temas noktasını işaretleyin ve ardından iki işaret arasına bir çizgi çizin – bu çizgi batı-doğu çizgisidir (ilk işaret batıdadır).

Sıklıkla tarif edilen yöntem yere düz bir çubuk dikmenizi ve çubuğun gölgesinin ucunu bir taşla işaretlemenizi daha sonra 10 – 15 dakika bekleyip, gölgenin ucunun ulaştığı ikinci noktaya işaretleyici bir taş yerleştirmenizdir.

Çubuk yöntemi ile yönümüzü nasıl buluruz?

  • Gündüz saatlerinde, düz, nispeten açık bir alan ve en az bir metre uzunluğunda bir çubuk bulun.
  • Çubuğu yere sabitleyin, böylece düz bir şekilde tutabilirsiniz.
  • Çubuğun gölgesine bakın ve nerede bittiğini işaretleyin. (ilk işaret)
  • Çubuğu hareket ettirmeden, 10 ila 15 dakika bekleyin, ardından çubuğun gölgesinin ucunun yeni konumunu işaretleyin. (İkinci işaret)
  • İki işaret arasında düz bir çizgi çekin. Sol ayağınızı ilk işaret taşına, sağ ayağınızı ise ikinci işaret taşına koyduğunuzda; Sol taraf Batı, sağ taraf Doğu, arkanız ise Güney’dir.
  • Bir defa yön belirlerseniz bunu işaretlemeyi unutmayın, tekrar bakmaya ihtiyacınız olabilir.

Gölge çubuğu kullanılarak belirlenen yönün, bir pusuladaki manyetik yataktan ve aynı zamanda bir haritadaki kuzey yönünden hafif farklı olacağını, ancak düzgün bir gölge çubuğu kullanmanın size kuzeydeki gerçek dönme eksenini vereceğini unutmayın.

NOT: Ay yeterince parlaksa, ayın yarattığı gölgeyi de tamamen aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Zamanı kullanmak – zamanı bilmek kuzeyi bulmanıza yardımcı olabilir: öğle vakti güneş güneydedir, bu yüzden onun tersi sizi kuzeye gönderecektir. Sabah erkenden kuzeye, güneşten sola çeyrek dönüş, günbatımında ise sağa çeyrek dönülür. Güney yarımkürede bunların hepsi zıttır. Bu yöntem yalnızca tahmini bir yön verir.

Yay Yöntemi İle Yön Bulma

Yay yöntemi ile yön bulma, tepeden görünüm

Gölgeyi sık sık işaretlemenizi gerektirmeyen alternatif bir yöntem, gölgeyi günün ortasından önce bir noktada işaretlemek ve ardından gölgenin uzunluğunun yarıçapıyla bir yay çizmektir. Gün ilerledikçe, gölge azalır ve güneş doruğa ulaştığında yaydan uzaklaşır. Güneş daha sonra en yüksek noktasını geçtiğinde ve batıya doğru ilerlemeye başladığında, gölge tekrar uzamaya başlayacak ve aynı zamanda güneşin zirvesinden sonra gölgenin ucu çizilmiş arkla kesişecektir. İki nokta arasındaki bir çizgi size tam bir Batı-Doğu çizgisi verecektir.

Ay

Ay, doğudan yükselen ve batıdan batan güneşe çok benzer. Güneşi kullanarak yön bulmak için kullanılan tüm yöntemler (ışığa bağlı olsa da) ayı kullanarak yön bulmakla ilgilidir.

Yıldızlar

Yıldızları kullanarak gezinmek, gezinmenin en eski yollarından biridir – çeşitli gök cisimlerini, yıldız takımyıldızlarını ve farklı mevsimlerde gökyüzünde nasıl yerleştirildiklerini kullanmak. Göksel yön bulma gerçekten çok büyük bir konudur (bir fikir edinmek için buraya bakın), bu yüzden sadece buzdağının ucuna dokunacağız: kuzey yarımkürede kuzey yıldızını (Polaris) bulmak ve güneyde güneyi bulmak için güney haçını kullanmak yarım küre.

Kuzey yıldızı (yalnızca kuzey yarım küre)

Kuzey yıldızını bulmanın en kolay yolu Büyük Kepçe, Küçük Kepçe ve Cassiopeia’yı kullanmaktır. “Büyük Kepçe” yi (Büyük Ayı) bulun, işaret eden yıldızları (Kepçe’nin sapın karşısındaki kenarını yapan iki yıldız) bulun ve iki yıldızın işaret ettikleri yönde arasındaki mesafenin beş katını tahmin edin. Orada, aynı zamanda Küçük Kepçe’nin (Ursa Malikanesi) sapının ucu olan Kuzey Yıldızı’nı (Polaris) bulacaksınız.

Kuzey yıldızını bulmanın bir başka yolu da Cassiopeia’yı kendine özgü W şeklinde bulmak, W’nin tepesindeki iki yıldız arasında hayali bir çizgi çizmek ve Cassiopeia’nın merkezinden uzaklaşarak ona dik bir çizgi çizmektir.

Güney haçı (yalnızca kuzey yarım küre)

Güney Haçını bulun ve ardından ufka doğru ilerleyen iki noktalı yıldızdan bir çizgi oluşturun. İki işaretçi yıldız arasındaki mesafenin 5 katı bir çizgi hayal edin ve bu çizginin sonunda ufka dikey olarak bakın: bu güneydir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Keşkek Doğa ve Kampçılığı’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve Instagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.